top of page
Szukaj

NAUKA LONŻOWANIA

  • hanowerka
  • 6 sty 2016
  • 2 minut(y) czytania

Nauka lonżowania konia - Rozpoczynając swoją przygodę z końmi wcześniej czy później spotkamy się z lonżowaniem. Podczas pierwszych lekcji zapewne to my będziemy lonżowani przez instruktora, ale w miarę rozwoju swoich umiejętności prawdopodobnie przyjdzie czas kiedy to my będziemy musieli opanować te umiejętność i szkolić innych adeptów jeździectwa albo konie.

Nauczenie młodego konia pracy na lonży jest bardzo pomocne podczas późniejszego treningu. Celem tego tekstu jest wskazanie jak ważna jest w jeździectwie praca z ziemi, a nie tylko siedzenie na koniu. Jeżeli uda nam się zdobyć kontrolę nad koniem podczas kiedy nikt na nim nie siedzi, możemy zdecydowanie ułatwić prace z koniem oraz urozmaicić treningu.

Szkolenie młodego konia do pracy na kole na lonży najlepiej rozpocząć od prowadzenia konia przy użyciu lonży zamiast uwiązu. Następnie powinniśmy odczulić konie na dotyk lonży po nogach, za zadem i wszelkich miejscach gdzie nawet przypadkiem lonża może dotknąć konia. Po przejściu przez proces odczulania musimy mieć pewność, że nasz wierzchowiec nie boi się liny. Najgorsze co może się stać to kiedy koń wyrwie nam lonże i ucieka z liną pod nogami której się na dodatek boi. Warto postarać się aby pierwsze lonżowania odbywały się na solidnie ogrodzonym lonżowniku – zwiększa to szanse na to że wszystko pójdzie dobrze i nie będziemy mieli problemów podczas pierwszych – kluczowych sesji. Nauczenie konia lonżowania jest przydatne z kilku powodów. Koń który potrafi dobrze pracować na lonży ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu, ponieważ nawet w przypadku gdy nie będzie mógł pracować pod jeźdźcem, ale wskazany będzie dla niego ruch (np. budowanie mięśni pleców) może nadal pozostawać w treningu i pracując w odpowiedni sposób odzyskiwać zdrowie. Koń, który dobrze się lonżuje może z powodzeniem skakać przez przeszkody podczas treningu (oczywiście przeszkody należy wcześniej przygotować i zabezpieczyć).

Odpowiednio wyszkolonego wierzchowca możemy wykorzystać do edukacji kolejnego pokolenia jeźdźców poprzez uczenie ich jazdy konnej. Koń który jest grzeczny na lonży i daje się dobrze kontrolować lonżującemu będzie nieocenioną pomocą dla osób pracujących nad swoim dosiadem, postawą czy łydkami. Osoba nawet zaawansowana powracając co jakiś czas na lonże jest w stanie osiągnąć większe postępy ponieważ jest w stanie skupić się na swoim ciele, a nie zajmować się prowadzeniem konia. Pisząc o lonżowaniu ciężko nie wspomnieć jakie emocje wyzwala ono wśród niektórych adeptów metod naturalnych. W części światka jeździectwa naturalnego lonżowanie konia na jednej lonży jest bardzo kontrowersyjne ponieważ przyjęło się uważać że podczas lonżowania szkielet i mięśnie konia nie współgrają ze sobą, a nawet działają przeciwko sobie. Uniemożliwia to uzyskanie prawidłowego wygięcia i pracy na kole.

Osoby zajmujące się jeździectwem naturalnym chcąc osiągnąć podobne cele jak podczas tradycyjnego lonżowania wykorzystują ogrodzony lonżownik dzięki czemu koń naturalnie wygina się na kole. Osoby umiejące prowadzić konia w ringu bez przypiętej do pyska lonży potrafią uzyskać doskonałe efekty pracy. Innym wyjściem jest lonżowanie konia na dwóch lonżach ponieważ dzięki temu lonżujący jest w stanie sterować wygięciem koni podczas pracy. Zmienia się także kierunek w jakim działamy na pysk konia. Podczas pracy na lonży jest to kierunek do boku, a podczas pracy na dwóch lonżach – kierunek do tyłu (analogiczny jak podczas jazdy wierzchem). Jest to sposób wymagający dużego doświadczenia i wiedzy, ale pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. Lonżując konie na dwóch lonżach możemy trenować część chodów bocznych, zmiany kierunków, gimnastykę i rozciąganie konia w ruchu. Jak lonżować? Wybór należy do was.


 
 
 

Comments


Follow Us
  • Twitter Basic Black
  • Facebook Basic Black
  • Google+ Basic Black
Recent Posts

© 2023 by Glorify. Proudly created with Wix.com

bottom of page